Autopatická první pomoc – Doma i na cestách

Kurzy osobního rozvoje, přednášky, semináře, koučink a homeopatické poradenství.

Autopaticky lze řešit všechny akutní i chronické záležitosti psychického i fyzického charakteru. Touto metodou lze také léčit zvířata a rostliny.


V akutních stavech lze autopatický preparát připravit i bez autopatické lahvičky. K přípravě autopatického preparátu je potřebná pouze čistá pitná voda, slina nemocného člověka a nějaká malá nádoba (plastový kelímek, panák, vršek z láhve od dobré vody).

Voda z veřejných vodovodů obsahuje chlor a další chemické příměsi, které neutralizují informace ze slin a snižují účinnost autopatického preparátu a proto není vhodná. V nouzi je možné použít i tu vodu z vodovodu, ale obecně se to nedoporučuje. Ideální je voda filtrovaná, z domácí studny nebo lesního pramene. Často se používá pramenitá voda z obchodu. Je dobré koupit a mít doma v pohotovosti malou cca 3 dl láhev dobré vody. Nekupujte levné vody v ceně 10 Kč – 15 Kč. Jsou obvykle označeny jako “Stolní voda”, která je často jenom obyčejnou chlorovanou vodou z vodovodu firmy, která ji prodává. Použijte vodu, která je označená jako pramenitá, horská a pod. Nepoužívejte minerální vodu.

Je vhodné udělat si autopatický preparát již při prvních náznacích nemoci (bolest hlavy, zubů, břicha, zad, únava, kašel, rýma, průjem, zvracení, špatná nálada apod.), tedy co nejdříve. Čím je onemocnění povrchnější (čerstvé), tím snadněji a rychleji jej posílená a nasměrovaná imunita pomocí autopatie zvládne. Níže uvedený postup provádíme několikrát denně  (3x – 6x) a několik následujících dnů po sobě. Když odezní příznaky nemoci, tak autopatii již více neprovádíme.

Pokud nepřipravujete autopatický preparát pro sebe, ale pro druhého člověka, tak byste měl/a mít nasazenou na ústech roušku, aby se informace v autopatickém preparátu nekontaminovala cizím dechem.


Jak připravit autopatický preparát:

  1. Vezmete čistý (nepoužitý) kelímek, panáka nebo ideálně vršek z nové (neotevřené) PET láhve dobré vody.
  2. Lehce do nádobky přenesete biologický materiál – sliny (prostě do toho plivnete). Pokud se jedná o malé dítě nebo zvíře, tak odeberete slinu nepoužitým kapátkem či lžičkou.
  3. Dále existují 2 možné postupy. Ten si zvolte podle toho jakou nádobu použijete.
    1. Vršek od PET láhve dobré vody (používám na cestách, ale i doma k vůli tomu čistému vršku):
      • Víčko z PETky od čisté vody by mělo být relativně čisté a proto je to nejvhodnější nádoba v domácím prostředí.
      • Do vršku se slinou nalejete vodu z té PET láhve až po její povrch. Tím získáte potenci 1 K (1 C).
      • Obsah vršku celý vylejete ven, ale uvnitř by mělo zůstat pár kapek vody. Znovu nalejete vodu z PET láhve až po její povrch. Tím získáte potenci 2 K (2 C).
      • Celý postup opakujeme 6x, tak abychom získali potenci 6 K (6 C).
      • S každým pozdějším opakováním vždy přidáváme jedno nalítí vody do vršku navíc, aby se potence při dalším podání pokaždé zvýšila. Podruhé to tedy bude 7x, potřetí 8x atd.
      • Voda, která zůstane ve víčku se nakape či naleje na kůži v oblasti třetího oka (čelo). Přes kůži se informace dostane rychleji do těla než přes ústa, žaludek a krevní oběh. Je možné i trochu autopatického preparátu vypít (to byl původní postup, ale v praxi se osvědčilo jako účinější a rychlejší podání přes pokožku). Já obvykle použiju v akutním stavu oboje (nakapu si preparát jak na čelo, tak trošku upiju).
      • Víčko vypláchnete vodou a uzavřete tím tu PET láhev. Později znovu to víčko a tu vodu použijete (při druhém a dalším podání). Z té PET láhve by neměl nikdo jiný pít. Je určena pouze pro toho, kde se s tou vodou se slinou léčí.
      • Vždy si připravujete čerstvý autopatický preparát. A to je celé.
    2. Nový plastový kelímek, nepoužíté víčko z nové PET láhve nebo panák (není ideální, protože sklenička v domácnosti běžně obsahuje molekuly nápojů a saponátů):
      • Do nádobky se slinou pouštíme či lejeme studenou vodu (z filtrovaného vodovodu, studánky nebo láhve dobré vody) přiměřeným proudem, aby se nádoba vyplachovala (voda tedy bude přetékat).
      • Poprvé vyplachujeme nádobku půl minuty (potence cca 40 C) a pak vždy s každým dalším opakování přidáváme 15 sec.
      • Voda, která zůstane po půl minutě v nádobě (nebo později v opakovací dávce po 45 sec, 1 min., 1 min. a 15 sec atd.) se přenese (naleje, nakape) na kůži v oblasti třetího oka (čelo). Přes kůži se informace dostane rychleji do těla než přes ústa, žaludek a krevní oběh. Je možné i trochu autopatického preparátu vypít (to byl původní postup, ale v praxi se osvědčilo jako účinější a rychlejší podání přes pokožku). Já obvykle použiju v akutním stavu oboje (nakapu si preparát jak na čelo, tak trošku upiju).
      • Zbytek vody vylejete. Vždy si připravujete čerstvý autopatický preparát. A to je celé.

U virového či bakteriálního onemocnění použijte postup se zahřívanou slinou a dechem. Viz Autopatická první pomoc – Virové a bakteriální nemoci (včetně COVIDu)


Na Youtube má o tom krásné video Romana s Terezkou, kde ukazují postup a vysvětlují použití autopatického preparátu. Můžete se na to pro inspiraci a lepší pochopení podívat:


Autopatie neslouží jako náhrada lékařské péče a zdravotních služeb. V případě akutního zdravotního problému navštivte lékaře nebo volejte záchrannou službu.